COVID-19 V SRBSKU ZNOVU HROZÍ: vyše stoviek novoinfikovaných občanov, zateraz bez núdzového stavu

Rastie počet infikovaných od minulého týždňa

V Srbsku od 6. marca do utorka 20. októbra bolo 36.608 infikovaných a takmer 1.249.106 testovaných. Zomrelo 780 ľudí (2,13%).
Vláda Republiky Srbsko vyhlásila prísne opatrenia a najlepšie pre zdravie všetkých je, aby sa občania dodržiavali tých opatrení.
Okrem toho, umývajte si ruky pravidelne, mydlom a teplou vodou, zvlášť po toalete, pred jedlom a po vysmrkaní a kýchnutí. Predchádzať šíreniu vírusu môžete tak, že sa vyhýbate kontaktu s chorými ľuďmi. Taktiež, nedotýkajte sa svojich očí, nosu a úst, ostaňte doma ak ste chorý, zakrývajte si ústa, keď kýchate alebo kašlete, používajte hygienickú vreckovku, ktorú odhodíte do koša alebo ohyb lakťu, čistite a dezinfikujte veci, ktorých sa často dotýkate, stačia na to voľne dostupné čistiace prostriedky na domácnosť.
Domáca karanténa je dobrovoľná karanténa platná pre tých, ktorí mohli byť vystavený Covid-19, no nemajú žiadne príznaky choroby, napríklad horúčku, kašeľ, sťažené dýchanie.
Cieľom domácej karantény je predídenie šireniu COVID-19. Na Slovensku platí, že v domácej karanténe treba byť sedem dní po príchode zo zahraničia.
Sledujte svoj zdravotný stav. Merajte si teplotu, či nemáte horúčku, aspoň dvakrát denne. Dávajte pozor na nástup kašľa a dýchavičnosti, ak ste nemali žiadne príznaky a začnete pociťovať horúčku, alebo si ju nameráte, kašlete alebo ťažko dýchate, ihneď sa vyvarujte kontaktu s inými členmi domácnosti. Okrem toho, únava, bolesť svalov, kašeľ, upchatý nos a bolesť v hrdle sú tiež symptómy.
Závažnejšie symptómy sú horúčka, silný až dusivý kašeľ a dýchavičnosť. Tieto symptómy indikujú zápal pľúc.