NÁRODNOSTNÁ RADA SLOVENSKEJ NÁRODNOSTNEJ MENŠINY V NAŠTEVE V ARADÁČI NA ZÁKLADNEJ ŠKOLY BRATSTVA

Darčeky pre piatákov

Cieľom akcie je pomôcť školám, v ktorých sa žiaci vyššich ročníkov učia po slovensky

V rámci akcie, ktorú Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny realizuje už niekoľko mesiacov na úrovni Vojvodiny, v utorok 12. októbra Základnú školu Bratstva v Aradáči navštívili predsedníčka tejto organizácie Libuška Lakatošová a koordinátorka Výboru pre vzdelávanie NRSNM Svetlana Zolňanová.

Podpora
Cieľom akcie je pomôcť školám, v ktorých sa žiaci vyššich ročníkov učia po slovensky.
– Doteraz sme navštívili 17 základných škôl v pokrajine a 302 piatáčikovia dostali darčeky od nás. Sú to školské pomôcky, možno je to malý darček, ale je to pomoc aj rodičom – povedala predsedníčka NRSNM.
Lakatošova a Zolňanová najprv predstavili riaditeľky školy Mariene Zákićovej darčeky, medzi ostatným aj laptop a knihy, a podpísali zmluvu o spolupráci. Potom delegácia NRSNM nakrátko prerušila hodinu slovenčiny, udelila piatákom darčeky a zaželala im mnoho úspechov v škole.

Vážte si svoj jazyk
– Chcela by som, aby sa vám darilo v škole, ale najviac by som chcela a želám vám to, aby ste sa stali dobrými ľuďmi, to je najdôležitejšie. Chcela by som aj to, aby ste sa vzdelávali na svojom materinskom jazyku, keďže máte takú možnosť, vážte si svoj jazyk – tak sa prihovorila žiakom Lakatošová.
Svetlana Zolňanová si v učebni slovenského jazyka všimla, že je veľmi dobre vybavená.
– Učebňa je vybavená projektorom, laptopom, pomôckami pre žiakov a tiež učiteľov, je to super a my by sme chceli pomôcť koľko môžeme – uviedla koordinátorka Výboru pre vzdelávanie.

Vybavená škola
Po oficiálnej časti, riaditeľka predstavila celú školu členkam Národnostnej rady a všetko čo sa jej podarilo urobiť s priestorom.
Na celej budove sú premenené obloky, dvere a je to veľká úspora, hlavne skrze hriatia. Okrem toho, zo sieni škôlky je urobená ešte jedna miestnosť, v ktorej teraz svoje predškolské vedomosti dostávajú deti veku 3+.
– Predškolská skupina je sformovaná pred týmto školským rokom a od nej mnoho očakávame – krátko komentovala Zákićová.
Potom sa návšteva presunula do knižnici, ktorá je taktiež vybavená veľmi dobre.
– Ja obdivujem aj riaditeľku aj školu aj kolektív a deti, je veľmi vybavená, sú tu snaživý učitelia. To sa dá vidieť na rôznych zavodeniach a podujatiach, na ktorých žiaci účinkujú. Je málo takých, ktorý sa vyučujú po slovensky v tejto škole, ale ich výsledky sú chváli hodné. Národnostná rada chce pomôcť vyučovací proces na rôzne spôsoby – uzavrela Lakatošová.

Stranu pripravila: Suzana Kokavská / Foto: Suzana Kokavská